Giriş Ekranı ve Genel Ayarlar - Documentation
Select another country or region to see products specific to your location.
US

Cheque - Giriş Ekranı ve Genel Ayarlar

Çek uygulaması ile alınan ve verilen çek kayıtlarınızı, bunlara ait işlem geçmişlerinin kayıtlarını tutabilir ve analizlerden faydalanabilirsiniz.

Verilen Çekler
Verilen Çekler:
Verdiğiniz çeklerin işlem tarihi, çek numarası, müşteri bilgisi, durum, vade tarihi ve tutar bilgilerine ait listeye ulaşabilirsiniz.
Çek Hareketleri: Verdiğiniz çeklere ait yapmış olduğunuz tüm işlemler listelenir.
Silinmiş Çekler: Silinmiş verilen çek kayıtları listelenir.

Alınan Çekler
Çek Kasaları:
Oluşturmuş olduğunuz çek kasaları, son işlem tarihi ve bakiye bilgileri ile listelenir. Dilediğiniz çek kasasına girerek çek kayıtlarına ulaşabilirsiniz.
Çek Hareketleri: Alınan çeklere ait yapmış olduğunuz tüm işlemler listelenir.
Tüm Çekler: Tüm çek kasalarındaki çekler işlem tarihi, çek numarası, müşteri bilgisi, durum, vade tarihi ve tutar bilgileri ile listelenir.
Silinmiş Çekler: Silinmiş tüm alınan çek kayıtlarına ulaşabilirsiniz.

Analizler
Genel Çek Analiz:
Alınan ve verilen tüm çek kayıtlarına ait analizlere ulaşabilirsiniz. Tarih ve ödeme durumu filtrelerinden faydalanabilir ve aynı zamanda listeyi excel olarak kaydedebilirsiniz.


Vade Analizi: Alınan ve verilen çeklerinize ait vade analiz sayfasıdır. Tarih filtresi ve ödeme durumlarına göre liste öğelerini sınırlandırabilirsiniz.
Müşteri Analizi: Müşterilerinize ait alınan ve verilen çek adet ve tutarlarına ulaşabilirsiniz. Sağ üstte bulunan filtre alanına gelerek durumlara göre listeleme yapabilirsiniz.

Ayarlar
Genel Ayarlar
Çek kasalarını şubelere göre ayrı tanımla:
Şubeli bir yapınız var ise her şube için çek kasası tanımlama imkanı sunar.
Çek kasasında hangi çekler gösterilsin: Çek kasasında gösterilmesini istediğiniz durumları seçebilirsiniz.
İşlem eklerken hareket kategorisi seçimini zorunlu yap: İşlem girişinde hareket kategorisi girişini zorunlu tutabilirsiniz. Hareket kategori tanımları Cari uygulaması-Ayarlar-Hareket Kategorisi tanımlarından gelmektedir.
Alınan çek protesto edildiğinde cari hareketi sil: Çek protesto işlemi gerçekleştiğinde cari hesapta bulunan çek hareketinin silinmesini sağlar.

Temel Bileşenler: Çek detayına işaretlediğiniz uygulamalar üzerinden kayıt ekleyebilirsiniz.
Örneğin; dokümanlar uygulaması ekli ise doküman ekleyebilirsiniz.
Bağlantı Ayarları: Çek kaydı ile ilişkilendirme istediğiniz uygulamaları işaretleyebilirsiniz.
Çek Kasası Tanımları: Normal, Banka Teminat ve Banka Takas kasa tanımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yeni Çek Kasası Ekle butonuna tıkladığınızda açılan sayfadan kasa adı, para birimi, kasa tipi, muhasebe kodu ve sıra numarasını bilgilerini girebilirsiniz.
Tanım yapacağınız kasa tipi; takas ya da teminat ise banka seçimi yapmanız da istenecek. Banka seçenekleri, Banka uygulaması Banka Tanımları menüsünde gerçekleştirdiğiniz tanımlamalardan gelmektedir.


Otomatik Numaralandırma: Verilen çekler için otomatik numaralandırma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Belirlediğiniz ön ek, artacak sayı ve varsa son ek tanımına göre kayıtlara otomatik numara atanacaktır.
Yetkili Kullanıcılar: Uygulamaya erişim yetkisi bulunan kullanıcılar listelenir. Kullanıcılar için yetki ekleme/çıkarma işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.