E-ticarete yeni başlayanlar için kargo yönetiminde 5 ipucu
Select another country or region to see products specific to your location.
US

E-ticarete yeni başlayanlar için kargo yönetiminde 5 ipucu

Nihayet hayalinizdeki e-ticaret şirketinizi kurdunuz ve sipariş almaya hazırsınız. Sırada e-ticaret başarısı için en önemli faktörlerden biri var: Kargo yönetimi. Eğer bir ürün satışı yapıyorsanız kargo sürecinizi akıllı bir şekilde yönetmelisiniz. Siparişleri dikkatli bir şekilde takip etmeli, paketleme işlemini hassas bir şekilde gerçekleştirmeli ve masrafları iyi izlemelisiniz.

E-ticarete yeni başlayanlar için kargo yönetiminde 5 ipucu

E-ticarete yeni başlayanlar için derlediğimiz bu 5 ipucu size kargo yönetiminde yardımcı olacaktır

1. Kargo ücretleri

Ürünlerinizi göndermeye başlamadan önce gönderimlerinizi nasıl ücretlendireceğinize ilişkin bir strateji belirlemesiniz.

Piyasada en yaygın kullanılan kargo ücretlendirme yöntemleri şu şekildedir:

Ücretsiz gönderim: Sitenizdeki tüm ürünlerde ya da belirli bir sepet tutarı ve üzerinde geçerli olmak üzere ücretsiz gönderim yapabilirsiniz. Bu seçeneğin en önemli amacı, rekabet koşulları içerisinde markanızın diğerleri arasında sıyrılmasını sağlamak ve sepet terk etme oranlarını düşürmektir.

Ürüne göre değişen gönderim ücretleri: Sitenizde yer alan ürünlerin ebat ve ağırlık gibi niceliklerinin değişkenlik gösterdiği durumlarda bunu tercih edebilirsiniz. Bu durumda ürün özelliklerine göre farklı gönderim bedelleri belirleyebilir, bu maliyetleri müşterinize iletebilir ve istedikleri hizmeti seçmelerini sağlayabilirsiniz.

Sabit fiyat politikası: Tüm ürünlerinizde sabit bir gönderim sunabilirsiniz. Benzer boyut ve ağırlığa sahip standart bir ürün gamına sahipseniz en iyisi bu seçenek olabilir.

2. Paketleme

Yoğun sezonlarda paketleme işlemi biraz daha geri planda kalabiliyor. Ancak ürününüzün paketlenmesi, e-ticaret kargo deneyiminizin önemli bir parçasıdır. Müşteriye bir ürün gönderdiğinizde sadece ürünü teslim etmiş olmazsınız, müşterilerinize işletmeniz hakkında da bir şeyler anlatırsınız. Kargo paketleriniz ile müşterinize ne anlatmak istediğinizi düşünün.

Müşteri sadakati ve markanız adına bu deneyimi güçlendirmek için, müşterilerinizin paketleme biçiminizden de memnun olmasını sağlayın. Örneğin kargo paketinin içine bir teşekkür notu iliştirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra tüm gönderimlerinizi aynı kalitede ve belirli bir standartta tutmanız önemlidir. Her ne kadar siz yoğun bir sezonda olsanız bile müşteri bununla ilgilenmeyecek ve müşteri deneyimi zarar görecektir. Bunun önüne geçmek için yoğun dönemlerde depo çalışanlarınızın sayısını artırabilirsiniz.

3. Sigorta ve takip süreci

Sigorta ve takip süreci, sattığınız ürüne ve değerine bağlıdır. Her durumda gerekli olmasalar da, sevk edilen ürün değerli ise size büyük bir güvenlik sağlayabilirler.

Kurye servis sağlayıcılarının çoğunda sigorta ve takip hizmetlerini düşük fiyattan alabilirsiniz. Bu masraflar bazı nakliye maliyetlerine dahil edilmiştir, bu yüzden fiyatları karşılaştırırken sundukları tam hizmetleri kontrol ettiğinizden emin olun.

4. Kargo yönetim yazılımı kullanın

E-ticarete yeni başladığınızda, kargo gönderim sürecini karlı bir şekilde yönetmenin yollarını bulmalısınız. Bunun en verimli yöntemlerinden biri de kargo yönetim yazılımı kullanmaktır. Yazılım, nakliye fiyatlarını ve nakliye gönderim etiketlerini karşılaştırmanıza ve müşterilerinizle iletişiminizi otomatize etmenize yardımcı olacaktır. Bu sayede gönderimleriniz, mevcut iş akışınız ile sorunsuz bir şekilde çalışacak ve kullandığınız e-ticaret platformlarıyla siparişleri senkronize edebileceksiniz.

En önemlisi, seçtiğiniz nakliye yazılımı veya entegrasyon sizin için nakliye sürecinin çoğunu otomatikleştirecektir. Böylece gönderim sürecine daha az zaman harcayacak ve işinizi büyütmek için daha fazla zaman ayırabileceksiniz.

5. Gönderimlerinizi aktif bir pazarlama yöntemine dönüştürün

Müşteriyi siteye çektiniz, alışveriş yapmasını ve sepeti onaylamasını sağladınız ve ürünü gönderiyorsunuz. Müşteriniz ile aktif ilişkiniz tam da şimdi başlıyor. Şu aşamada yapılacak çok şey var!

Öncelikle kargo gönderim onay e-maillerinin ortalama 1,5 kez açıldığını belirtelim. Bu e-mailler, müşterinizle iletişim kurmak ve tekrar satın alımlar ile sadakati artırmak için kritik bir adımdır. Üstelik sipariş takip sayfasına yönlendiren bir bağlantı içeren e-mailler, bağlantı olmayanlara kıyasla iki kat daha fazla dönüşüm oranına sahip olduğu için e-maillerinize sipariş takip bağlantısı ekleyin. Ayrıca kargo gönderim maillerinizin konu başlığına markanızın adını yazmanız da, kargo gönderim maillerinin açılma oranını %7 oranında artırıyor.

Kargo gönderim maillerinizde, müşteri deneyimini artırmak ve müşteri sadakati oluşturmak için maillerinize logolarınızı ve diğer fırsat ürünlerini de ekleyin. Örneğin, sadakat programlarına katılmak için davet içeren onay e-maillerinin açılma ve tıklanma oranları olmayanlara kıyasla %16 daha yüksek.

Sonuç olarak…

Elbette göz önünde bulundurulması gereken pek çok konu var. Belli başlı maddeleri yukarıda sıraladık. Bir paketin nasıl tasarlanacağından ne tür bir ürünün gönderileceğine, hangi bilgilerin kargoya ekleneceğinden gönderim fiyat politikasının nasıl belirleneceğine dair birçok faktör ayrı ayrı tartışılmaya değer. Bu nedenle yeni kurulan bir e-ticaret sitesiyseniz gönderim politikanıza karar vermeden önce şu soruları kendinize sormalısınız:

  • Kargo gönderim ücretinin işletmeme ve müşteriye maliyeti ne olacak?
  • Müşterilerime ücretsiz kargo imkanı sunabilir miyim?
  • Kargolarımı nasıl sigortalarım?
  • Kargolarda kişiselleştirme yapabilir miyim? Bunun örnekleri nelerdir?
  • Uluslararası kargo ne gibi avantajlar ve dezavantajlar sunuyor? Uluslararası kargo için gerekli belgeler nelerdir?
  • Kargo seçenekleri ile müşterimle nasıl bağlantı kurabilirim?
  • Hangi hediye ve ambalaj seçeneklerini sunmalıyım?
  • Ambalaj seçeneklerimi yeniden tasarlamam gerekiyor mu?
  • İşletme hesaplarımı düzgün bir şekilde oluşturdum mu?