CRM Nedir?
Select another country or region to see products specific to your location.
US

CRM Nedir?

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), adından da anlaşıldığı gibi müşteri ilişkileri yönetimini iyileştirmek ve verileri sistemli bir şekilde kontrol altında tutmaktır.

CRM Nedir?

 

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), adından da anlaşıldığı gibi müşteri ilişkileri yönetimini iyileştirmek ve verileri sistemli bir şekilde kontrol altında tutmaktır. Firmaların birçok veriyi sistemli şekilde kontrol altında tutmasını sağlayan CRM sistemi elinizde bulunan verileri rahat bir şekilde yönetmenizi sağlar.

Yani tek bir merkezi noktadan müşteri ile ilgili olan her türlü iletişim, satış, sözleşme bilgilerine erişerek onları gerçek zamanlı olarak yönetme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu şekilde iş akışının ilerlemesiyle birlikte işinizi kontrollü bir şekilde büyütebilirsiniz. İş akışının ve takip sürecinin sistemli olması büyüme potansiyelini artırıcı olarak büyük bir etkiye sahiptir. Yeni müşteriler ve yeni fırsatlar oluşması ile birlikte yönetimin iyi olduğu takdirde iş süreçlerinde olumlu gelişmeler oluşacaktır.

Firmalar iş yaparken müşteri ilişkilerini temel olarak esas alır. Büyümeye yönelik çalışmalarda bu sistemin de önemi giderek artmaya başlayacaktır. Çünkü alınan müşterilerin sayısı ve ihtiyaçları doğrultusunda daha karmaşık durumların oluşma durumu ortaya çıkacaktır. Şirketler arası bağlantılar büyüyecek ve yeni durumlar, bilinmeyen çalışmalar ortaya çıkacaktır. Müşterilerle temas halinde olabilmek ve iş bağlantılarını en iyi şekilde yönetebilmek adına, ideal ve güçlü bir CRM sistemine ihtiyaç duyulmaktadır.

CRM sistemini firmalar için vazgeçilmez kılan şeyler sadece satış, iletişim sözleşme bilgileri ve pazarlama süreçleriyle sınırlı kalmamaktadır. Firmalar içerisinde yapılan etkinlikler, işletmelerin rezervasyon bilgileri, yapılan ziyaretler, yapılacak çalışmalar için verilen teklifler, bilgilendirme amacıyla gönderilecek toplu mail ve sms bilgileri, listeler, fırsatlar, anketler, aramalar ve bir firmanın taleplerine yanıt verebilmek amacıyla oluşturulan destek kayıt sistemi gibi müşteri bağlantılarını hızlı bir süreç oluşturarak yönetmeye olanak sağlar.

Sağlıklı bir iş süreci oluşturmayı sağlayan bu sistem ile planlamalar ve pazarlama süreçleri hızlı bir şekilde ilerler. Web tabanlı bir CRM yazılımı iş akışını, haberleşme süreçlerini ve müşteri kontrolünü hızlandırarak büyüme sürecinizde de karmaşık bir süreç geçirmeden işlerin yönetim açısından aynı seyirde devam etmesini sağlar. Tek bir çatı altında her türlü sürecin kontrolü büyük zaman kayıplarını önleyerek planlı çalışmalar yapmanızda en büyük yardımı sağlayacaktır.

Müşteri ilişkileri gelişmeler ile birlikte yeni süreçler doğurabilir. Yani CRM planlaması ne kadar güçlü olursa o şekilde yeni süreçlerde zorlanma riskiniz azalacaktır. İyi bir müşteri ilişkileri yönetimi sistemiyle bir firmanın her türlü iş süreci, sorunsuz bir şekilde çözüme kavuşturulabilir.