Küçük işletmeler neden CRM kullanmalı?
Select another country or region to see products specific to your location.
US

Küçük işletmeler neden CRM kullanmalı?

İşletme sahiplerinin, potansiyel müşterilerini takip etmeleri, onları aktif müşterilere dönüştürmeleri, mevcut müşterileri de takip etmelerini sağlayan CRM (Customer Relations Management) yazılımları, müşteri bilgilerinizin tüm detaylarını tek bir sistemde toplamak ve bu detayları analiz ederek satış ve pazarlama faaliyetlerinin düzenlenmesi için geliştirilmiş programlardır.

Küçük işletmeler neden CRM kullanmalı?

 

CRM yazılımı mevcut ve potansiyel müşterilerinizle ilgili tüm verileri tek bir platformda toplar: Satış ve pazarlama faaliyetleri, web siteleri, içerikler, e-mailler, telefon aramaları, stok durumu, finansal süreçler, insan kaynakları, vs. Bu sayede müşterilerinize ait hiçbir veri gözden kaçmayacak hepsi kayıt altında tutularak satış ve pazarlama faaliyetlerinize yön verebilecek değerli birer veriye dönüşecektir.

Sadece büyük ölçekli işletmelerin değil, küçük işletmelerin de kullanması gereken CRM yazılımları farklı büyüklükteki işletmelere ihtiyaçları olan tüm çözümleri sunabilecek sistemlerdir. Bu yüzden hala CRM sistemi kullanmayan bir işletmeyseniz, halen Excel dosyaları içerisinde boğuluyor ve müşteri verileriniz sadece bilgisayarda kayıtlı ve işlevsiz birer veri olarak kalıyorsa tam da şuan bir CRM sistemini kullanmayı yapılacaklar listenizin en başına yazmanız gerekir. Eğer CRM kullanmıyorsanız kendinize sormanız gereken doğru soru “CRM kullanıyor muyuz?” değil, “Neden hala CRM kullanmıyoruz?” olmalıdır.

Neden bu konunun üzerinde duruyor ve neden bu kadar önem atfediyoruz. Bunun en önemli dört nedenini gelin birlikte inceleyelim:

Kapsamlı müşteri ve iletişim yönetimi

Küçük işletmeler için, potansiyel müşteri kazanmak ve bu ilişkileri yönetmek büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, işletmeniz için bir CRM yazılımı kullanmak, yalnızca potansiyel müşteri elde etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda iletişim yönetiminizi daha verimli ve sorunsuz hale getirir.

Örneğin sektörünüzle ilgili bir fuara katıldığınızı düşünelim. Fuarda sizden ürün veya hizmet alabilecek insanlarla ya da ürünlerinizi yurtdışında pazarlayabilecek olası bayilerle tanıştığınızı varsayalım. Bu kişiler büyük olasılıkla fuar esnasında sizden satın alım yapmayacak ancak ilerleyen süreçte iyi bir ilişki yönetimi ile mevcut müşteri listenize ekleyebileceğiniz bir potansiyeli de barındırır nitelikte. Fuar sonrası bu kişilerle iletişimi nasıl sürdürmelisiniz?

İlk olarak fuar sonrası bu kişilerle iletişimi sıcak tutmalı ve müşteri kazanmak için onları sürekli beslemelisiniz. Sisteminize kaydedeceğiniz müşteri bilgileri ile müşterinizin tüm detaylarını analiz edebilir, onlara yönelik pazarlama kampanyaları organize edebilirsiniz. İyi bir CRM programı, tüm bu müşteri verilerinizi en doğru şekilde analiz etmenizi ve verilerinizi otomatikleştirmenize yardımcı olacaktır.

Müşterilerinizi anlamanızı sağlar

Büyük ya da küçük bir işletmeler için başarının anahtarı, müşteri tabanınızı derinlemesine analiz etmektir. Attığınız hangi adımların işe yarayıp yaramadığını bilmek olası müşterilerinizi hızlı bir şekilde mevcut müşterilere dönüştürmenize yardımcı olacaktır. İyi bir CRM yazılımı, bir müşteriyle ilgili tüm bilgileri tek bir yerde tutmanıza ve bu bilgilere sürekli erişebilir olmanızı sağlar.

CRM yazılımı sayesinde müşteri davranışlarını kolayca analiz edebileceksiniz: Hangi müşteri daha sık satın alım yapıyor? Hangi müşteri yılın hangi dönemlerinde ne kadar satın alım yapıyor? Hangi müşteriye ne tür pazarlama stratejileri uyguluyorsunuz ve müşteri bunlara ne gibi reaksiyon gösteriyor? Hangi müşteri hangi aralıklarla ve ne zaman ödeme yapıyor? Hangi müşteri e-mail kampanyalarına ne gibi tepki veriyor?

Bu bilgiler ile stok ve depo yönetimini de planlayabilir, finansal süreçlerinizi organize edebilir ve pazarlama faaliyetlerinizi yeniden kurgulayabilirsiniz. Tüm bu analitik verileri akıllıca kullanmanız en nihayetinde daha fazla satış anlamına da gelir.

Müşteri sadakati yaratırsınız

İyi bir CRM yazılımı, müşterilerinizin neye ve ne zaman ihtiyaç duyduklarını bilerek önceden planlama yapmanızı ve zamanında aksiyon almanızı sağlar. Bu sayede hem işletmeniz hem de müşteriniz için katma değer yaratabilirsiniz. Müşteri de, ihtiyaç duyduğu anda ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmete rahatça ulaşabileceğini bilmenin verdiği güvenle hareket eder. Sonuç olarak da satışlarda atış yakalayabilir ve sadık müşterilerin düzenli ve tekrar eden alışverişleri ile standartları yakalayabilirsiniz.

Departmanlar arası koordinasyonu sağlar

CRM yazılımınız işletmenize dair her türlü bilgiyi toplayacağı için, şirketinizdeki farklı departmanların buluşma noktası olabilir. Satış, destek, pazarlama, Ar-Ge, depo, finans gibi departmanları koordine edebilmek zor bir meseledir ve bu bölümler arasında sorunlu bir iletişim olduğunda müşteri deneyimi de zarar görür.

Bölümler arası işbirliğinin olmaması ve bölümlerin birbirinden haberdar olmaksızın çalışmaları, müşteriler açısından en sıkıntı veren konudur. İyi bir CRM yazılımı sayesinde her bir departman için bir görev atayabilir, bu görevleri işakışı içerisinde planlayabilir ve takibini kolaylıkla yapabilirsiniz. Havada uçuşan online tablolar, Excel dosyaları, maillerden kurtularak tüm görevleri tek bir platform üzerinden tamamlayabilirsiniz. Sonuç olarak da çalışanlarınızı birlikte çalışmaya teşvik edebilir ve verimliliği önemli ölçüde artırabilirsiniz.