B2B’ler için 10 e-mail pazarlama içerik önerisi
Select another country or region to see products specific to your location.
US

B2B’ler için 10 e-mail pazarlama içerik önerisi

İşletmeniz için e-mail pazarlamasını nasıl kullanıyorsunuz? 2019 yılında gönderimini yapacağınız e-mail içeriklerini planladınız mı? Sizin için e-mail kampanyalarınızda en iyi sonuçları almanızı sağlayacak 10 içerik fikrini derledik.

B2B’ler için 10 e-mail pazarlama içerik önerisi

 

E-mail pazarlama, şüphesiz B2B pazarlamanın en önemli ayağı. Bugün potansiyel müşteri toplamak için B2B pazarlamacıların %80’inden fazlası e-mail pazarlamasını kullanıyor. B2B pazarlamacılarının %31'i ise e-mail pazarlamasını, gelir üzerinde en büyük etkiye sahip kanal olarak gösteriyor.

Peki siz işletmeniz için e-mail pazarlamasını nasıl kullanıyorsunuz? 2019 yılında gönderimini yapacağınız e-mail içeriklerini planladınız mı?

Abone sayısını artırmak, daha fazla satış elde etmek, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için farklı türde e-mail kampanyaları kurgulamalı ve farklı içerikleri müşterinize sunmalısınız. Yoksa aynı tür e-mailleri tekrar tekrar gönderirseniz abone sayınızın ve elde ettiğiniz satışların artması zordur.

Biz de e-mail kampanyalarınızda en iyi sonuçları almanızı sağlayacak 10 içerik fikrini derledik.

1. Hoş geldiniz mailleri

İlk izlenim her zaman çok önemlidir. Bu yüzden bir abone ilk kayıt yaptığında onlara teşekkür etmeniz ve güzel bir karşılamada bulunmanız iyi olacaktır. Eğer hiçbir şey yapmazsanız güçlü bir ilk izlenim yaratmanız zordur. Hoş geldiniz maillerinizde kısaca firmanızı tanıtabilir, en dikkat çeken blog içeriklerinizi paylaşabilir ve sosyal medya hesaplarınızı da görünür hale getirerek takipçi kitlenizi de organik olarak artırabilirsiniz.

2. Teşekkür mailleri

Web site ziyaretçileriniz bir içerik indirdiğinde veya site üzerinde bir eylemi gerçekleştirdiğinde göndereceğiniz teşekkür maili kitlenizle bağlantı kurmanın en iyi yollarından biridir. Bu gibi mailleri otomatik yanıtlayıcı ile gönderebilirsiniz. Okuyucuya teşekkür ederek mailinize başlayabilir ve ilgisini çekebilecek içeriklere link verebilirsiniz.

3. Newsletter içerikleri

Her hafta ya da her ay blog yazılarınızdan oluşan bir derleme göndererek en yeni yazılarınızdan abonelerinizi haberdar edebilirsiniz. Abonelerinizin internette içeriklerinizi aramasına gerek kalmadan doğrudan doğruya kendilerine en taze ve güncel içerikleri sunabilirsiniz. Bu içerikler, direkt firma veya ürün tanıtımı yapmadan markanıza değer katmanın en iyi yollarından biridir.

4. Şirket duyuruları

Şirket haberleri, okuyucular için halen değerli bir içeriktir. Yapılan araştırmalara göre B2B abonelerinin %26’sı şirket hakkında bilgilendirilmek istedikleri için e-mail listelerine kaydoluyor. Bunun için yeni yarışma haberleri, ürün teklifleri, kampanyalar, yeni fiyat seçenekleri, şirket politikalarındaki değişiklikler ve adres değişiklikleri gibi tüm önemli haberleri aboneleriniz ile paylaşabilirsiniz.

5. Yeni içerik mailleri

Web sitenize eklediğiniz her bir makale ya da blog yazısında abonelerinizi bilgilendirebilir, web sayfanıza bir link verebilir ve okuyucuları web sitenize yönlendirebilirsiniz. Bu sayede site trafiğini de artıracak ve abonelerinizle verimli bir etkileşim kurabileceksiniz.

6. Video içerikler

Yapılan araştırmalar, video içeren e-maillerin tıklama oranlarını yüzde 200 ila 300 arasında artırabildiğini gösteriyor. Tek yapmanız gereken belirli aralıklarla sadece video içeren bir mail göndermek. Bunu düzenli hale getirdiğinizde aboneleriniz sizden gelecek video içeriklerini merakla bekleyeceklerdir. Özel bir film ekibine ya da prodüksiyona da gerek kalmadan, en iyi performans gösteren içeriklerinizin video sürümünü oluşturabilir, ücretsiz ve online video editör uygulamalarını kullanarak harika videolar üretebilirsiniz.

7. Ürün tanıtımları

Şirketinizin ürün yelpazesine yeni bir ürün eklendiğinde veya mevcut bir üründe iyileştirme ve güncelleme yapıldığında bunu abonelerinize bildirmeyi unutmayın. Bu sayede hem yeni müşteriler elde edebilir ve satışları artırabilirsiniz hem de yeni ürünler için harika ön satış kampanyaları düzenleyebilirsiniz.

8. Etkinlik duyuruları

Şirket olarak yeni bir lansman, yeni bir seminer veya demo etkinliği düzenlediğinizde bunu ilk olarak kendi abone kitlenize duyurmanız önemlidir. Çünkü abonelerinizin her biri potansiyel etkinlik katılımcıları olduğu kadar potansiyel müşterilerinizdir de… Dolayısıyla etkilik duyurunuzu yaparken, katılımcıların ne zaman, nerede ve niçin etkinliğe katılmaları gerektiği konusunda ayrıntıları ekleyin. Kolay rezervasyon yapabilmeleri için kayıt veya online davetiye linkini eklemeyi unutmayın.

9. Müşteri deneyimleri

B2B işletmeleri için müşteri deneyimlerini potansiyel müşterilere aktarmak büyük önem taşır. Sattığınız ürün veya hizmeti satın alan ve memnun kalan müşterilerinizin hikayelerini abonelerinizle paylaşmak firmanızın itibarı ve müşteri ilişkileri açısından değerlidir. Bu sayede işletmenizin, başka bir işletmenin gelişmesine nasıl yardımcı olduğunu gösterebilir, abonelerinizin güvenini kazanabilir ve onları potansiyel müşterilere dönüştürebilirsiniz.

10. Anket mailleri

Müşteri kitlenizi daha iyi tanımak ya da piyasaya sürmek için üzerinde çalıştığınız bir ürün ya da hizmet hakkında bir anket oluşturmak hem geri bildirim almanız hem de müşterilere fikirlerinin değerli olduğunu hissettirmeniz için oldukça önemlidir. Yanıt oranlarını artırmak için ise ücretsiz bir hizmet ya da indirimli bir ürün sunabilirsiniz. Anket için de Survey Monkey ya da Google anketlerini kullanabilirsiniz. Anketi kısa tutmanız katılım oranını artırmak için önemlidir.