Google’ın Türk Yapımı İlk Sosyal Ağı Kapanıyor
Select another country or region to see products specific to your location.
US

Google’ın Türk Yapımı İlk Sosyal Ağı Kapanıyor

İnternet ağının bir numaralı firması olan Google ilk sosyal ağı olan Orkut’u 2014 Eylül ayında kapatma kararı aldı. Diğer sosyal ağların gerisinde kalan Orkut artık giderek değer kaybetmeye başladı.

Google’ın Türk Yapımı İlk Sosyal Ağı Kapanıyor

 

İnternet ağının bir numaralı firması olan Google ilk sosyal ağı olan Orkut’u 2014 Eylül ayında kapatma kararı aldı. Orkut Büyükkökten isimli Türk yazılım mühendisi. Google'da çalışırken sosyal iletişim servisi Orkut'u geliştirmiştir. Diğer sosyal ağların gerisinde kalan Orkut artık giderek değer kaybetmeye başladı. Çünkü birçok sosyal medya platformu ortaya çıktı ve kendisini geliştirerek sürekli bir şeyler katarak ilerledi.

Bu sektörde bu projeyle ilerlenemeyeceğini anlayan Google artık rekabetten çekilme kararı almış oldu. Ayrıca gelişme gösterememesinin nedeni ise uzun bir süredir güncelleme yapılmaması ve bu sosyal ağını diğerlerine göre daha az geliştirmeleridir. Türk yapımı olan bu sosyal ağ yaklaşık 15 milyon civarı bir kullanıcı kitlesine sahipti. Gelişen bu olaylar sebebiyle artık kullanıcıların diğer sosyal ağlarına yönlendirileceği belirtiliyor.

Demek oluyor ki ağ çeşitliliğinin artması Google’a yaramadı. Kullanıcılarından özür dileyen yöneticiler yavaş yavaş mobil ve android ortamdan da yavaş yavaş çekilmeye başlandığını söyledi. Özellikle Amerika’da etkili olmuş bir uygulamaydı fakat artık her yerde Facebook ve Twitter gibi uygulamaların gerisinde kaldı. 30 Eylül 2014 yani 10. Yıl dönümünde kutlamayla birlikte artık kullanıcılarına veda edecek.