İşletmenizde başarılı bir insan kaynakları yönetimi için 7 ipucu
Select another country or region to see products specific to your location.
US

İşletmenizde başarılı bir insan kaynakları yönetimi için 7 ipucu

İyi bir yönetici, şirketin yönetim, liderlik ve eğitim özelliklerinin hepsine birden gereken hassasiyeti gösterir. Dolayısıyla bir yönetimin başarılı olması tek yönlü bir konu değildir. Bu, uzun yıllardır pek çok makale ve kitabın konusu olmuştur: İyi bir yönetici nasıl olmalı?

İşletmenizde başarılı bir insan kaynakları yönetimi için 7 ipucu

 

Başarılı yöneticiler, ekip üyelerinin çalışmak için neye ihtiyaç duyduklarını, nasıl üretken olduklarını, nasıl heyecan duyduklarını ve uyumlu bir çalışma ortamına nasıl katkıda bulunduklarını bilirler. Ve dolayısıyla çalışanları teşvik etmek için uzak durmaları gereken davranışlara da hakimdirler. Çalışanların ödüllendirilmiş ve teşekkür edilmiş hissetmelerine yardımcı olmak, yönetici olarak etkin bir şekilde performans göstermenin anahtarıdır.

Her işletmenin ve her çalışanın kendine özgü dinamikleri mevcut. Ancak iyi bir insan kaynakları yönetimi için belli başlı yetenekler ve “olmazsa olmazlardan” bahsedebiliriz. Bu nitelikler ekibinize doğru bir liderlik etmenize yardımcı olacak ve çalışanların sizi takip etmek istemelerini sağlayacaktır. Çünkü unutulmamalıdır ki, çalışanların lideri takip etmek istemesi, insan kaynakları yönetiminde başarılı olduğunuzun en önemli göstergelerinden biridir.

Biz de başkalarının takip etmek istediği başarılı bir yönetici olmanız ve çalışan verimliliğini en üst düzeye çıkarmanız için sahip olmanız gereken belli başlı nitelikleri derledik:

1. Etkili ve duyarlı kişilerarası ilişkiler oluşturun

Her çalışan, şefkat, işbirliği, saygı, güven, empati ve dikkat becerisine saygı gösterir. Ekip üyelerine saygılı davranan, verdiği sözlerini tutan, her durumda dürüstlük ve şeffaflık gösteren, etik anlayışından vazgeçmeyen ve en zorlu krizlerde bile güvenilirliğini yitirmeyen bir yönetici çalışanlarda güven teşkil edecektir. 

2. İletişim, iletişim, iletişim!

İletişim elbette her alanda en kilit nokta ama konu insan kaynakları yönetimine geldiğinde daha da önem kazanıyor. Ekip üyeleri ile etkili bir iletişim kurmanın pek çok yolu var; en önemlisi ise çalışanları dinlemek, “karşılıklı” geri bildirimde bulunmak ve kişiler arası etkileşimin gücünü anlamak. Çalışanları dinlemek ve iki yönlü geri bildirim almak diğer pek çok sorunun da çözümünü kolaylaştıracak bir yoldur. En önemlisi de verdiğiniz geribildirimler kadar aldıklarınızdan sonra da hatalarınızı düzeltmeye çalışmanız ve iyi yönlerinizi de pekiştirmenizdir. 

3. Takım oluşturun

Bir ekip oluşturmak, diğer personelin birbirleriyle daha etkili bir şekilde işbirliği yapmasını sağlar. Bir ekip oluşturucunun varlığında, insanlar daha etkili, daha yaratıcı, daha üretken hale gelir. Takım çalışmasına başladığınız zaman da süreci etkin bir şekilde yönetmeye ve olası problemleri çözmeye istekli olmalısınız. Takım çalışması sırasında da doğrudan ve samimi bir iletişim kurmaya ve süreci tüm ekiple birlikte yönetmeye dikkat etmelisiniz.

4. İşletmenin finansal koşullarından haberdar edin

İşletmenin finansal koşulları, ulaşılan/ulaşılamayan hedefler ve raporlar konusunda ekip üyelerini haberdar edin. Bu durum, çalışanların ilerleme duygusu hissetmesine, hedeflere ulaşıldığında memnuniyet duymasına ve beklentileri aşmasına yardımcı olur. İnsanlar, çalışma performanslarının sonucunu bilmek ister. Finansal hedef ve sonuçları paylaşmanız ilerleme kaydetmek için önemlidir. 

5. Ilımlı bir ortam yaratın

İnsanların pozitif ruh hali ile ve motivasyonla çalıştığı bir ortam iş başarısı için çok önemli bir diğer faktör elbette. Yöneticinin, çalışanların işyerinde mutlu olup olmadığı konusunda iyi bir gözlemci olması ve aksi durumda sorunları tespit edebilmesi önemli bir beceridir. Unutmayın, çalışanlarla etkileşiminiz iş ortamının atmosferini belirleyecektir.

6. Örnek olun

İyi bir yönetici çalışanlarına motivasyonu, performansı, iş anlayışı ve iletişim biçim ile örnek olmalıdır. Çalışanlarınızdan beklediğiniz performansı önce kendiniz göstermelisiniz. 

7. Çalışanların gelişimini destekleyin

İnsanların eğitim ve işte öğrenme yoluyla becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olun. Büyümeye ve gelişmeye devam etmeleri için çalışanları motive edin. Çalışanların kariyer ve kişisel gelişimini ön planda tutun. İşe alınacak çalışanların da öğrenmeye açık olduklarından emin olun. İyi bir eğitimden geçerek kendini geliştiren çalışanın üretkenliği artacak ve motivasyonu yüksek olacaktır.