Instagram dikey video formatı için dikeyleşen dünya serisi
Select another country or region to see products specific to your location.
US

Instagram dikey video formatı için dikeyleşen dünya serisi

Parallel Studio, Instagram'ın dikey video içeriği üretme çağrısına her şeyin dikeyleştiği "Life in Vertical" adlı bir video hazırlayarak cevap verdi.

Instagram dikey video formatı için dikeyleşen dünya serisi

 

Dikey formatın potansiyelini göstermek için dünyanın dört bir yanındaki tasarımcılara çağrıda bulunan Instagram, tasarımcılardan 9x16 video formatını kullanarak kendilerine özgü işler üretmelerini istedi. Yaratıcı animasyon tasarım stüdyosu Parallel Studio ise bu çağrıya “Life in Vertical” serisi ile yanıt verdi. 

Instagram Creators’ın istediği tema “yukarıdan ve aşağıdan öyküler” olmuş. Bu tema üzerine çalışan Parallel Studio da bu brief üzerine çalışmaya başladığında işi kelimenin tam anlamıyla ele almış ve ortaya bu mizah dolu işler çıkmış. Instagram’ın dikey formatına yaratıcılığı sıkıştırmaya çalışmak yerine dünyayı eğlenceli bir şekilde dikeyleştirme yoluna gitmişler.

“Çoğu görsel sanatçı için dikey format olabilecek en kötü taleplerden biridir. Biz de çalışmalarımızı zorla dikey formata sığdırmaya çalışmak yerine daha uygun bir yol benimsedik: Ya dünyadaki her şey aniden dikey formata dönüşürse ne olur?”


Parallel Studio’nun işleri gerçekten çok eğlenceli ve bir o kadar düşündürücü. Örneğin market arabası içerisindeki çocuk vidosunda olduğu gibi. Market arabası bir anda dikeyleşmeye başladığında içindeki çocuk için bir nevi demir parmaklıklara dönüşüyor izlenimi veriyor. Televizyonda ateş etmekte olan bir adamı izlerken televizyon bir anda dikeyleştiğinde, ekranı arkasındaki set ışıkları da görünür hale geliyor. Bu açıdan aslında dikey formatın “görünenin arkasındaki anlamı” ortaya çıkarmaya muktedir ve alışılagelenin ötesinde olduğuna dair de bir okumak mümkün.


Life in Vertical serisini incelemek için tıklayın.