Web 3.0 – Kişiye Özel İnternet Devrimi
Select another country or region to see products specific to your location.
US

Web 3.0 – Kişiye Özel İnternet Devrimi

Sizi anlayan ve sizin dilinizden konuşan bir yapı hayatımızı ne kadar kolaylaştırabileceğini hiç düşündünüz mü? Artık sizin gibi düşünen sizi anlayan bir sistem ile karşı karşıyayız. İnternet yalnız "size" özel seçenekleri karşınıza getirecek. Bu akşam güzel bir akşam yemeği için karşınıza en iyi yorumları alan ve beğenilen siteler karşınızda olacak. Tüm bu yeniliklerin temelinde, semantik web kavramı yatmaktadır.

Web 3.0 – Kişiye Özel İnternet Devrimi

 

Web 3.0 ‘un bize getirdiği yenilikleri görmeden önce Web 1.0 ve Web 2.0 ne olduğuna bakalım;

Web 1.0

Web 1.0 da kullanıcılar pasif bir konumda yer alıyordu.Yalnızca web sitelerinin yazmış olduğu bilgiyi alarak her hangi bir müdahalede bulunamıyorlardı.Bu durum bir süre sonra kullanıcılar için cazip olmamaya başladı ve istekler çoğalmaya başladı.Artık sadece okumak istemiyorlar !

Web 2.0

Bildiğimiz gibi Web 1.0 ′da görmüş olduğumuz makine-insan ilişkisi yerini, Web 2.0′da insan-insan ilişkisine bıraktı. Web 2.0 dönemi ile kullanıcılar internet ortamında buluşarak artık içerik oluşturmaya ve bu içerikleri paylaşıp yorumlamaya başladılar. Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse ; Wikipedia , Youtube ve bir çok sosyal paylaşım sitelerini örnek gösterebiliriz.Web 2.0 standardında internet insan tarafından yönlendirilen bir robot haline geldi.

Web 3.0

Sizi anlayan ve sizin dilinizden konuşan bir yapı hayatımızı ne kadar kolaylaştırabileceğini hiç düşündünüz mü ? Artık sizin gibi düşünen sizi anlayan bir sistem ile karşı karşıyayız. İnternet yalnız "size" özel seçenekleri karşınıza getirecek. Bu akşam güzel bir akşam yemeği için karşınıza en iyi yorumları alan ve beğenilen siteler karşınızda olacak. Tüm bu yeniliklerin temelinde, semantik web kavramı yatmaktadır. Semantik en yalın hali ile bir kelimenin içerdiği anlam demektir.Yani artık arama motorları sizin yazdıklarınızın anlamlarına bakarak size en yakın sonucu çıkartarak size zaman kazandırabilecek.