İş Planı Nedir?
Select another country or region to see products specific to your location.
US

İş Planı Nedir?

Küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) sahipleri, yeni bir işe adım atacakları zaman orijinal bir fikre sahip olabilirler. Neden bu konuda bir şirket kurmak gerektiğine dair pek çok fikirleri ve yeni girişime dair pek çok hayalleri de olabilir.

İş Planı Nedir?

 

Ancak gerek start-up’lar için yatırımcı bulma sürecinde olsun, gerek herhangi bir fikrin gerçeğe dönüştürülme sürecinde olsun gerçek bir iş planına ihtiyaç vardır. Çünkü stratejiniz ne kadar net olursa bu süreçte o kadar başarılı olursunuz.

Peki bir iş planında neler olmalıdır? Bu yazıda kısaca bu başlıklara değineceğiz.

Yönetici Özeti

Bu ilk aşama, planın geri kalan kısmında gelecek olan her şeyin bir özeti niteliğindedir. Tüm detayları belirledikten sonra da bu kısmı yazabileceğiniz gibi, ilk başta size yol gösterici olması amacıyla da yazabilirsiniz. Bu bölümde müşterilerinize neler sunacağınız, gireceğiniz sektörde hangi eksiklere veya sorunlara çözüm olacağınız, hedef pazarınız, kurucu ekibiniz ve finansal öngörüleriniz gibi tüm başlıkları ele alabilirsiniz.

İşletmeye Genel Bakış

Bu bölümde şirketinizin faaliyetlerine genel bir bakış sunmalısınız. Pazarda neden bu ürüne veya hizmete ihtiyaç duyulduğunu, pazarda bu yönde ne gibi fırsatlar olduğunu ve sizin bu fırsatlara ne gibi çözümler sunağınızı burada açıklamalısınız.

Ancak bu bölümü yazarken işletmenizi odağa alarak (ürün maliyetleri, müşteriye sunulacak hizmetlerin bedelleri vs. gibi) açıklamalar yapmak yerine müşteri odaklı (bu ürün veya hizmet müşteriye nasıl bir değer sağlayacak, müşterinin hangi ihtiyaçlarına yanıt vereceksiniz) gibi açıklamalar yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Ürün ve Hizmetler

Ne satacaksınız? Sunacağınız ürün ve hizmeti insanların hayallerinde canlandırmasına yardımcı olacak şekilde bir açıklama yazmanız yeterli olacaktır.

Sektöre Genel Bakış

Belirli bir dikey pazarı veya sektörü hedefleyecekseniz, potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçları, rekabet ortamı ve başarınızı etkileyebilecek herhangi bir faktör hakkında biraz araştırma yaptığınızı gösterin. Kitlelere hitap etseniz bile, ürün veya hizmetinizin nasıl ve neden satın alınacağını açıklayın.

Pazarlama Stratejisi

Henüz bir sloganınız olmayabilir. Ancak hedef kitlenizin ürün veya hizmetlerinize olan ilgisini çekmek ve onlara seslenmek için nasıl bir pazarlama stratejisi izleyeceğiniz konusunda sağlam bir anlayış sergileyin.

Operasyon Planı

Yalnızca online dünyada mı var olacaksınız yoksa fiziksel mağazalarınız olacak mı? İşletmeniz için ihtiyacınız olan operasyon gereksinimleri neler? Tek kişilik bir girişim olarak mı faaliyete başlayacaksınız yoksa bir personele ihtiyacınız olacak mı? Bu ve bunun gibi tüm faktörleri, gereksinim duyduğunuz ekipman, personel ve diğer kaynaklarını nasıl yöneteceğinize dair bir plan oluşturun.

Finansal Plan

İşe başlamak için ihtiyaç duyduğunuz sermayeyi veya almanız gereken destekleri hesaba katarak, süreç içerisindeki tüm finansal hareketlerinizi planlamalısınız. Bu bölüm tüm kar ve zarar tahminlerinizi, nakit akışınızı, satış öngörülerinizi içermelidir.

Sonuç yerine…

Bir iş planı yazmak, bir KOBİ’yi hayata geçirirken angarya gibi görünebilir, ancak başarıya ulaşmanın stratejik bir adımı olarak net bir şekilde hazırlanmış bir iş planı girişim yolculuğunuzda size büyük faydalar sunacaktır.