Yeni nesil çalışanları şirketinizde nasıl tutabilirsiniz?
Select another country or region to see products specific to your location.
US

Yeni nesil çalışanları şirketinizde nasıl tutabilirsiniz?

Çalıştıkları kurumlara sunacağı yenilikçi ve taze fikirlerin yanı sıra, yüksek motivasyona sahip olduğunda çalışma azmi son derece yüksek yeni nesilleri şirketinizde nasıl tutacaksınız? İşte bizden birkaç öneri…

Yeni nesil çalışanları şirketinizde nasıl tutabilirsiniz?

 

1980’lerin başından 1990’ların sonuna kadar uzanan dönemde dünyaya gelen Y kuşağı iş hayatında yer almaya başladığından bu yana, bu kuşağın karakteristik özellikleri artık çalışma biçimlerini de dönüştürmeye başladı. Önceki kuşaklara kıyasla daha özgürlükçü, yenilikçi ve teknoloji ile çok daha iç içe olan bu kuşak, kendilerinden öncekilerin iş yapma biçimlerine adapte olmaktansa, kendi tarzlarını kabul ettirme konusunda muhakkak çok daha başarılılar. Ve haklılar. Çünkü artık işe yaradığından çok da emin olmadığımız eskimiş alışkanlıklardan vazgeçebilmek gerekiyor. Üstelik artık gümbür gümbür bir Z kuşağı iş hayatına gelirken, bu alışkanlıkları değiştirmenin zamanı geldi de geçiyor.

Peki kendilerini geliştirmeye son derece hevesli ve motivasyonu yüksek bu yeni kuşakları şirketinize nasıl adapte edebilirsiniz? Çalıştıkları kurumlara sunacağı yenilikçi ve taze fikirlerin yanı sıra, yüksek motivasyona sahip olduğunda çalışma azmi son derece yüksek bu yeni nesilleri şirketinizde nasıl tutacaksınız? İşte bizden birkaç öneri…

Çalışma şartlarında esneklik sağlayın

Y kuşağının en belirleyici özelliklerinden biri rahatlık ve özgürlük. Daha esnek ve kendi hayatına uyarlayabildiği bir çalışma saatlerini tercih eden Y kuşağı, haftanın belirli günlerinde evden çalışma imkanına sahip olmak, sabah ve akşam iş giriş çıkış saatlerinde esneklik ve kıyafet konusunda daha fazla rahatlık talep ediyor. Tüm bunların yeni kuşağın çalışma performansını artıracağı tartışmasız bir gerçek.

Hiyerarşik yapıyı esnetin

Özgürlüğüne bu kadar düşkün bir kuşak, haliyle hiyerarşi kavramını kendi sosyal hayatında sevmediği gibi iş hayatında da istemiyor. Şirketinizde değişmez kurallarınız elbette olabilir, ancak bu kurallarda esneklik sağlamak, belirli konularda Y kuşağına inisiyatifler vermek ve fikirlerini almak bu kuşağın iş başarısını ve performansını önemli ölçüde artırıyor. Y kuşağının başarılı liderlerde aradığı özelliklerin başında da takım çalışması yapabilen, başkalarına fikir danışan ve gençlerin ne düşündüğünü önemseyen yöneticiler geliyor.

Kişisel gelişimleri için rehberlik edin

Y kuşağı, çalışırken kendini ve yeteneklerini geliştirmek ve kapasitesini artırmak istiyor. Kendinden önceki kuşakta daha fazla görüldüğü üzere “biriktirmek/kendini garantiye almak için kazanmak” maksadıyla değil “harcamak için kazanmak” maksadıyla çalışıyor. Bu harcamaların başında da kişisel gelişim odaklı harcamalar geliyor. Y kuşağı, kendi yeteneklerini ve iş becerilerini geliştirmek için kendine daha fazla yatırım yapıyor. Bu anlamda Y kuşağının kariyer hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olmak için yetenek yönetimi yapan, çalışanının başarılarına rehberlik edecek şirketler öne çıkıyor.

Teknolojiyi iş süreçlerinize daha fazla entegre edin

Y kuşağı, hayatları boyunca günlük hayatın bir parçası olarak internet ile büyüyen ilk nesil. Bu sebeple teknolojinin gündelik yaşamımızı ne denli kolaylaştırdığına dair kendinden önceki nesillere göre çok daha fikir sahibi. Benzer şekilde çalışma hayatının da teknoloji ile nasıl dönüşüme uğrayabileceğinin de farkında. Dolayısıyla Y kuşağının çalışma verimliliğini artırmanın yollarından biri de teknolojiye daha fazla yatırım yapmaktan ve iş süreçlerini otomatikleştirmekten geçiyor. Bu onların kendi yeteneklerini işe daha fazla aktarabilmelerini ve işlerine zaman ayırabilmelerini sağlıyor.

Sosyal sorumluluk içerisine dahil edin

Y kuşağı, sosyal sorumluluk anlamında çok daha bilinçli bir nesil. Yaşadıkları toplum için faydalı bir misyon edinen şirketler, onlar için daha cazip. Adalet duygusu gelişmiş, topluma katkı sunan, “iyi bir şey” için çalışan firmalarda çalışmak, Y kuşağı için her zaman daha öncelikli. Dolayısıyla çalıştıkları ortamda sosyal bir amaca hizmet verdiklerini biliyor olmak, bu kuşak için önemli bir motivasyon kaynağı.