İşlerinizde verimliliği artıracak 4 ipucu
Select another country or region to see products specific to your location.
US

İşlerinizde verimliliği artıracak 4 ipucu

Bir işletmeyi yönetmek kolay değildir. Çalışanlar, müşteriler, kaynaklar… Peki daha az kaynak ile daha yüksek verimlilik edebilir misiniz?

İşlerinizde verimliliği artıracak 4 ipucu

 

Bu yazımızda daha az kaynak kullanarak genel üretkenliği artırmanıza ve daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olacak 4 ipucunu derledik.

Otomasyon yazılımı kullanın

Her ne kadar teknoloji çağında yaşasak da hala birçok şirket verileri kağıt formlarda, matbu dosyalarda ve Excel dosyalarında saklanıyor. Ancak eldeki bu verileri yönetmek çok zor. Bunun için imdada otomasyon programları yetişiyor. İş akışı yazılımları kullanarak kağıtlar ve Excel dosyaları ile harcanacak binlerce saatten ve emekten tasarruf edebilirsiniz. Bu da kısa ve uzun vadede size karlılık olarak geri dönecektir.

Üstelik, çalışanlarınızın iş akışlarını manüel olarak yönetmek için geçireceği zamanı, işlerine odaklanarak daha fazla verimli olmalarını sağlarsınız. Bu da hem çalışan hem de şirket motivasyonunu artıracaktır. Çalışanlar, sayısız form ve belge doldurma gibi sıkıcı görevleri yerine getirmektense kendi becerilerini daha efektif hayata geçirecekleri işlere yönelebilirler. Otomasyon yazılımı, çalışanlarınızın zamanlarını çok daha verimli ve mutlu bir şekilde kullanmalarına izin verir.

Çalışan esnekliği sunun

Warwick Üniversitesi'nden yapılan bir araştırma, mutlu çalışanların yüzde 12 daha verimli olduğunu söylüyor. Memnuniyeti artırdığınızda şirket verimliliğinizin de nasıl bu kadar arttığına şaşıracaksınız. Bu yüzden çalışanlarınızın mutluluğunu kazanmak için yatırım yapmanın bir yolu da esnek çalışma ortamı sumaktan geçiyor. İnsanlara kendi zamanlarını yönetme gibi özgürlükler ya da daha fazla tatil seçeneği sağlayın. Bu da çalışanlara nasıl en etkili ve en mutlu olacaklarını seçme özgürlüğü verir.

İş akışını organize edin

Çalışanların sorumluluklarını ve iş yüklerini izlemek için bir organizasyon sistemi uygulamayı ihmal etmeyin. Bu sistemler, ekiplerin uzun vadeli projeler veya hedefler hakkında düzenli ve etkili bir şekilde iletişim kurmasına yardımcı olacak şekilde tasarlanabilir. Çalışanlarınızın mevcut ve gelecek hedeflerini izlemek, karşılaştıkları engelleri tespit etmek, organizasyonun aksamadan ilerleyişini sağlamak ve olası sorunları önceden çözmek için pek çok iş akışı yazılımından yararlanabilirsiniz. Bu sayede hem ekibinizin kendi içinde uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar hem de müşterilerinizle ilişkilerinizi daha verimli yönetebilirsiniz.

Çalışan gelişimine önem verin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi çalışanlar memnun olduklarında ve kendi potansiyellerini kullanmalarına izin verildiğinde en üretkenlerdir. Monoton bir rutine düşen çalışanlar kendilerini rahat hissetmezler, bu yüzden onları teşvik etmelisiniz. Aktif öğrenmeyle ve kişisel ve mesleki becerilerin geliştirilmesi yoluyla çalışanların gelişim fırsatlarını teşvik edin. Çalışanların kişisel hobilerini geliştirmeleri veya yeni mesleki sorumlulukları üstlenmeleri için fırsatlar sunun.