2018’de tarihe gömülen 10 teknoloji
Select another country or region to see products specific to your location.
US

2018’de tarihe gömülen 10 teknoloji

Her muhteşem fikir muhteşem bir ilerleme kaydedecek diye bir şey yok. Ve her muhteşem fikrin sonsuza kadar yaşaması da şart değil. Ki 2018’de tarihe gömdüğümüz pek çok teknoloji de bunun en iyi göstergesi.

2018’de tarihe gömülen 10 teknoloji

 

İşte 2018 yılında “kaybettiğimiz” 10 teknoloji…

1. Windows Phone

Microsoft’un üst düzey yöneticisi Joe Belfiore, bu yıl içerisinde artık Windows Mobile için yeni özellikler ve yeni donanımlar geliştirmeyeceğini açıklamıştı. Ancak firma mevcut kullanıcılarına destek vermeye devam edecek.

2. Google Tango

Bu yıl içerisinde artık hizmet vermeyeceği açıklanan bir diğer uygulama da Google Tango oldu. Uygulama geliştiricilerinin, Android cihazlar için artırılmış gerçekliğe dayanan uygulamalar geliştirmesine imkan sağlayan Google Tango da Mart 2018’de kapatıldı.

3. Google Chrome Apps

Bu yılın Aralık ayında Google, Chrome'un Windows, Mac ve Linux sürümleri için Chrome Web Mağazası'nın “uygulama” bölümünü kapattığını duyurmuştu.

4. GTalk

2015 yılında ilk kez ortaya çıkan mesajlaşma platformu GTalk da bu yıl kapatılmış ve yerini Hangouts almıştı.

5. Google Inbox

Google’ın kapatılan teknolojilerine bir diğer örnek de Google Inbox. Şirket, bundan böyle sadece Gmail ürününe odaklanacağını açıklayarak Google Inbox’ın kapatılacağını duyurmuştu.

(Google listesini burada kapatmakta fayda var, zira belli ki Google bu yıl bu kapatma olayını pek sevmiş ki liste Google Googles, Google URL Shortener, Google Allo, Google Plus ile devam ediyor…)

6. StumbleUpon

2001’de kurulan StumbleUpon, yeni ve ilginç içerikler keşfetmek için iyi bir alternatifti, ta ki sosyal medyanın birçok konuda olduğu gibi yeni içerik keşfi konusunda da hakimiyetine kadar.

7. Yahoo Messenger

Grup mesajlaşmaları için bir dönemin vazgeçilmezi olan Yahoo Messenger da 2018’de veda eden teknolojiler içerisinde. Yahoo’dan yapılan açıklama ise, şirketin kullanıcı gereksinimleri doğrultusunda daha heyecan verici ve yeni iletişim araçları geliştirmeye devam ettiği yönünde.

8. Musical.ly

Ağustos ayında Çin’in Bytedance uygulaması tarafından yaklaşık 1 milyar dolara satın alınan uygulama daha sonra TikTok benzeri bir uygulama ile birleştirilmişti.

9. Youtube Gaming App

Yakın zamanda Youtube da yüklene oyunları ve canlı videoları keşfetme imkanı suan yeni bir “gaming hub” özelliğini tanıtırken, üç yıl önce başlattığı oyun uygulamasına da son vereceğini açıklamıştı.

10. Facebook Arkadaş Listesi Haber Akışı

Yıllar önce Facebook, arkadaşlarınızı listeler halinde gruplandırmanıza ve haber akışınızı da bu listelere göre kişiselleştirmenize imkan sağlayan bir uygulama başlatmıştı. Bu listeler ile aynı zamanda bazı gönderilerinizi bu kişiler ile paylaşmanızı da sağlıyordu. Ancak Facebook bu uygulamayı sona erdireceğini açıklamıştı.