Burger King yeni reklamlarında yapay zeka ile dalga geçiyor
Select another country or region to see products specific to your location.
US

Burger King yeni reklamlarında yapay zeka ile dalga geçiyor

Burger King süper bir performansla yapay zekaya (AI) yazdırdığını iddia ederek yayınladığı yeni reklam filminde son yılları yükselen teknoloji trendi yapay zeka ile dalga geçerken ismini reklam tarihine yazdıracak gibi görünüyor.

Burger King yeni reklamlarında yapay zeka ile dalga geçiyor

 

"Bu reklam, yapay zeka ile yaratıldı" diye başlayan reklamlarda iştah kabartan hamburgerler ve absürd metinler yer alıyor. Örneğin reklamların sonunda senaryoda yazan “logo belirir” cümlesi gerçekten anlatıcı tarafından da okunuyor! Ya da bir diğer örnek: Yapay zeka Burger King’i “Barger King”, “Burglar King” ya da  “Burger Thing” gibi seslendirebiliyor. Aynı şekilde markanın sloganı olanı “Have it your way” yerine “Have it Uruguay” diyebiliyor; tavuk burger’i tarif ederken “tastes like bird” (tadı kuş gibi) filan diyebiliyor.

Reklamların metinleri gerçekten eğlenceli; ki Youtube’da tüm videoların izlenme sayısı yaklaşık 400,000 oldu bile!

İşin daha da komik yanı ise her ne kadar Burger King, yayınladığı basın bülteninde Burger King’in pazarlama ve iletişimin geleceğini değiştirecek bir algoritma ile yeni kampanyayı ortaya çıkardıklarını ve yenilikçi bir iş modeli geliştirmek için çalıştıklarını açıklansa da aslında kampanyanın arkasında gerçek insanlar bulunuyor. TV reklamı olarak tasarlanan kampanyanın arkasında David Miami adlı reklam ajansı bulunuyor. 

Burger King yaptığı açıklamada yapay zekanın birçok sektörde giderek artan bir rol oynadığını ve yaratıcı reklam sektörünün de bundan muhakkak etkileneceğini söylüyor ve ekliyor: “Bu yüzden Burger King markası, binlerce fast food reklamını ve endüstri araştırmalarındaki rekabete dayalı raporları analiz ederek gelişmiş model tanıma yetenekleriyle yapay zekayı eğitmek için üst düzey bilgi işlem kaynaklarını ve büyük verileri kullanmaya karar verdi.” Yapay zeka ile 300 TV reklamı ürettiklerini ve birçok fokus grup ile çalıştıklarını dile getiren marka ulusal kanalda yayınlanan ve yapay zeka ile üretilmiş ilk reklam kampanyasını yarattıklarını da ekledi.

Ancak durum bundan ibaret değil elbette! Yapay zekanın insan zekasının, yaratıcılığının ve fikirlerinin önüne geçemeyeceğini anlatan reklam kampanyasının asıl amacını Burger King Küresel Marka Pazarlaması Yöneticisi Marcel Pascoa şu şekilde dile getirmiş: "Yapay zeka, makine öğrenimi, derin öğrenme algoritmaları, blockchain ve diğer pek çok yeni teknoloji… Tüm bu teknoloji ve yenilik denizinin içerisinde gerçekten neyin önemli olduğunu unutmamamız gerekiyor. Yapay zeka, gerçek bir insandan gelen harika bir yaratıcı fikrin yerine asla geçmez."