Girişimciler için: Neden bir iş planına sahip olmalısınız?
Select another country or region to see products specific to your location.
US

Girişimciler için: Neden bir iş planına sahip olmalısınız?

Dünyanın en büyük pazar liderlerine baktığınızda başarılarının en büyük sırları birer gizem gibi görünebilir. Ancak geçmişlerini ve kuruluş hikayelerini araştırdığınızda, tüm bu dahiyane fikirlerin arkasında pazarlama stratejilerinden finansal modellerine kadar sağlam bir plan olduğunu göreceksiniz.

Girişimciler için: Neden bir iş planına sahip olmalısınız?

 

Sizin de işletmenizin ölçeği ne olursa olsun kapsamlı bir iş planına ihtiyacınız olacak. İlk günlerde pek çok belirsizliğin olması çok normal; ancak bu belirsizliklere bakıp da işi planlamaktan vazgeçmek ise büyük bir hata. Nasıl büyük şirketler yola çıkmadan önce, derse gelmeden önce ödevini muntazaman yapan öğrenciler gibi hazırlıklıysa, sizin de yola çıkmadan önce bir iş planı geliştirmeniz iş kurma sürecinde karşılaşacağınız beklenmedik durumlarla baş edebilmeniz için harika bir yöntemdir. Üstelik ayrıntılı bir şekilde oluşturulan iş planı, küçük ya da orta ölçekli bir işletmenin en yüksek potansiyeline ulaşmasını sağlayacak bir taslak gibidir. Bu sayede ürün veya hizmetlerin pazarda nasıl konumlandırılacağından çalışan gereksinimlerine ve finansal kaynaklara kadar tüm faktörler gözden geçirilebilir.

Öte yandan iş planınıza bir beyin fırtınası aracı olarak da bakabilirsiniz. Bir işletmeyi hayata geçirmek için ilham kaynağınız ne olursa olsun, hazırlayacağınız iş planını üzerinde dilediğiniz gibi değişiklik yapacağınız bir taslak olarak görebilirsiniz. Bu ilk taslak üzerinde dilediğiniz gibi fikir yürütebilir, ürün veya hizmetinize dair prototip oluşturabilir ve düşüncelerinizi daha somutlaştırabilirsiniz.

Bu süreçte iş planınızı çalışma arkadaşlarınızla, eski yöneticilerinizle, görüşlerine güvendiğiniz arkadaşlarınızla ve hatta ailenizle paylaşarak görüş alabilirsiniz. Özellikle son kullanıcıyı hedeflediğiniz bir ürün veya hizmet için kendi çevrenizde başlatacağınız ufak çaplı bir pazar araştırması iyi bir fikir olabilir. Bu sayede sizin kaçırdığınız detayları saptayabilir ve size farklı bir bakış açısı sunabilirler. Bu türden bir beyin fırtınasında olası hedef pazarlarınız hakkında farklı potansiyellerin farkına varabilir, ürün veya hizmetleriniz konusunda sizi rakiplerinizden ayıracak farklı özellikler bulabilir ve pazarlama stratejiniz konusunda aklınıza gelmeyen stratejiler keşfedebilirsiniz.

Bir iş planını bir tür özeleştiri ve değerlendirme olarak da kullanabilirsiniz. Planınızı hazırladıktan sonra metninize bir başkasının iş planını okuyor gibi yaklaşabilirsiniz. Bu bir başkasının iş planı olsaydı hangi noktalara itiraz ederdiniz? Bunu düşünmek daha sonra müşterilerinize ya da yatırımcılarınıza yapacağınız sunumlar için de bir ön hazırlık niteliğinde olabilir.

Diğer yandan iş planınız size bir kullanım kılavuzu ya da bir el kitapçığı işlevi de sunabilir. Her ne kadar piyasada girişimciler için pek çok kılavuz niteliğinde kitap olsa da, hiçbiri sizin ihtiyacınızı tam olarak karşılayamaz çünkü sizin işinizi, sizin işletmenizin yapısını ve sizin hedef kitlenizi sizden iyi kimse tanıyamaz. Dolayısıyla en baştan bir iş planı oluşturmak hem ihtiyaçlarınızı size göstermek ve gerektiğinde bu ihtiyaçları karşılamak için harika bir yol göstericidir hem de işler ters gittiğinde bir tür sorun giderme yöntemi olarak oldukça kullanışlı bir kılavuzdur.