E-ticaret siparişlerinizi artıracak 7 ürün önerisi stratejisi
Select another country or region to see products specific to your location.
US

E-ticaret siparişlerinizi artıracak 7 ürün önerisi stratejisi

E-ticaretin en büyük zorluklarından biri de fiziksel mağazalardaki alışveriş deneyiminin yerine online dünyada ne koyacağını bilmemektir. Fiziksel mağazada, müşterinin alışveriş deneyimine yardımcı olmak için iyi bir satış uzmanı, mağaza sorumlusu ya da reyon görevlisi oldukça yardımcı olabilir. Peki ya bunu e-ticarette nasıl başaracaksınız?

E-ticaret siparişlerinizi artıracak 7 ürün önerisi stratejisi

 

Ürün önerileri, kafası karışık ve henüz satın alma sürecini tamamlamayan bir müşteri için son derece verimli sonuçlar sağlayabilir: Web sitenizde alışverişe hazır potansiyel müşteriye yeni ürünlerinizi gösterebilir, en çok satanlara göz atmasını ve benzer/tamamlayıcı ürünlere yönelmesini sağlayabilirsiniz.

Üstelik e-ticaret sitenizin ziyaretçilerinden elde edeceğiniz ve doğru bir CRM sistemi ile toplayıp analiz edeceğiniz veriler sayesinde her ziyaretçinize kişiselleştirilmiş öneriler de sunmak mümkün.

Ürün önerileri sunmanın ise birçok farklı yolu var. Bu yazıda da ziyaretçilerinize daha iyi bir alışveriş deneyimi sağlayacak bu önerileri nasıl kurgulayabileceğinize dair öneriler sunacağız.

1. Standart ürün önerileri

Genellikle ziyaretçilerinize kişiselleştirilmiş ürün önerileri bulunmanız elbette daha tercih edilir bir durumdur. Ancak henüz bunu yapacak yeterlikte olmadığınızı ve standart önerilerde bulunabileceğinizi varsayalım.

Eğer ki müşterileriniz için henüz yeterince veri toplayamadıysanız standart/kişiselleştirilmemiş ürün önerileri iyi bir başlangıç noktasıdır. Üstelik bu standart önerileri e-mail pazarlama kampanyalarında da kullanarak daha fazla erişim elde edebilirsiniz.

2. Popüler ürünler

Satış verilerinize dayanarak, en çok satan ürünlerinizin ne olduğunu tespit ederek, ziyaretçilerinize en çok satan/en popüler ürünleri önerebilirsiniz. Eğer müşterileriniz hakkında verileriniz yoksa tüm müşterileriniz için buna benzer bir yol izleyebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, bu önerileri toplu mail gönderimlerinize veya hoş geldiniz maillerine ekleyebilirsiniz. Üstelik henüz yeni müşterileriniz hakkında verileriniz olmayacağı için, hoş geldiniz maillerinde bu önerileri kullanmak iyi bir müşteri deneyimi için güzel bir başlangıçtır.

3. Yeni ürünler

Yeni ürün önerileri de kişiselleştirme gerektirmez. Yeterli müşteri verisine sahip olmadığınız durumlar için idealdir. Aynı şekilde toplu mail gönderimlerinizde de kullanabilirsiniz.

4. Az stok hareketliliğinin olduğu ürünler

Eğer ürünlerinizin bir kısmı yeterince satış yapmıyorsa bu durumu avantaja çevirebilirsiniz. Daha az popüler olan bu ürünlerin fiyatını düşürerek kampanyalar yaratmak ve bunları kampanyalı ürünler başlığında önermek de iyi bir pazarlama taktiği olabilir.

Burada atacağınız en iyi adım toplu mail gönderimidir. Müşterilerinizin büyük indirimden veya kampanyalardan haberdar olmasını sağlayacak e-mail pazarlama kampanyaları oluşturabilirsiniz. Üstelik müşteriye ait verilere sahipseniz bu maillerinizi kişiselleştirerek daha fazla dönüşüm elde etmeniz mümkün. (Örneğin müşteri linki tıklamış ya da istek listesine eklemişse, bu ürünlere dair kampanya bilgisini alan müşterinin satın alma ihtimali çok daha fazladır.)

5. Son incelenen önerileri

Bu ürün önerisi de, müşterileriniz hakkında derinlemesine bir veri gerektirmez; çünkü temelde bir ziyaretçinin web sitenize göz atarken ilgilendiği öğelere dayanır.

Yeniden hedefleme kampanyası hazırlıyorsanız, bu tür öneriler oldukça idealdir. Ziyaretçiniz web sitenizi incelemiş, belirli öğeleri incelemiş ancak o anda satın alım gerçekleştirmemiş olabilir. Daha sonra göndereceğiniz bir hatırlatma maili ile ziyaretçinize en son incelediği ürünleri hatırlatabilir ve dönüşüm oranını da yüksek oranda artırabilirsiniz.

6. “Bunu alan bunu da aldı” önerileri

'Son görüntülenenler' önerilerine benzer şekilde, bu öneri türü de ziyaretçi verilerini elde etmeyi gerektirir. Üstelik bu öneri, müşterilerinize beğenebilecekleri başka muadil ürünler de sunarak satın alma aşamasını bir adım ileri taşır. Tamamlayıcı ürünler önermek çapraz satış yapmanın ve satış oranlarını artırmanın çok iyi bir yoludur. Ancak bunun için elbette satın alma alışkanlıkları ile ilgili detaylı verilere sahip olmanız gerekir.

Ayrıca bu tür önerileri e-mail kampanyalarınızda kullanmanız da ekstra avantaj sunar. Site ziyaretçisi tam olarak aradığını bulamadığı için mağazanızdan ayrılmış olabilir. Dolayısıyla onlara hangi ürünü incelediğini hatırlatmak yerine benzer diğer ürünleri göstermek de iyi bir strateji olabilir.

7. Kişiselleştirilmiş öneriler

Müşterilerinizin hangi ürünlerle ilgilendiğine dair ya da hangi ürünleri satın aldığına dair verileriniz oluştukça kişiselleştirilmiş önerilerde bulunmanız daha da kolaylaşacak. Bu sayede %27 oranında tıklama oranını artırabilir ve e-maillerinizde de tıklanma oralarını iki kat yükseltebilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş ürün önerileri, hoş geldiniz e-maillerine (yeni aboneniz mağazanızı daha önce ziyaret etmişse), satın alma sonrası e-postaları, göz atma / terk edilmiş sepet e-maillerine ve hatta toplu bültenlerinize gibi daha önce bahsettiğimiz kampanyaların çoğuna uygulanabilir. Özel ürün önerileri eklemek, e-mail kampanyalarınıza kişisel bir dokunuş eklemenize yardımcı olacaktır.