E-ticaret siteleri için logonuza karar vermeden önce atmanız gereken 5 adım
Select another country or region to see products specific to your location.
US

E-ticaret siteleri için logonuza karar vermeden önce atmanız gereken 5 adım

E-ticaret sektöründe yenisiniz ya da mağazanızı yenilemek istiyorsunuz ve işe logonuzu yenileyerek başlamak istiyorsunuz. Aklınızda bir logo varsa ya da kendi logonuzu oluşturmak istiyorsanız bu söylediklerimize kulak verin.

E-ticaret siteleri için logonuza karar vermeden önce atmanız gereken 5 adım

 

Çünkü logonuz sadece mağazanızın değil, şirketinizin ve vizyonunuzun da bir temsilidir. Logo, basit bir görselden çok daha fazlasıdır.

Eğer firmanız için en iyi logoyu oluşturmak istiyorsanız bu adımları takip etmenizi tavsiye ederiz:

Piyasa araştırması yapın

İlk ve en önemlisi piyasa araştırması yaparak rakiplerinizi analiz etmektir. Bir logo oluşturmadan önce piyasadaki konumunuzu görmeli ve sektörü değerlendirmelisiniz. Rakiplerinizden hiç ummadığınız kadar çok fikir alabilirsiniz. Neyi öne çıkarmanız gerektiği, neye odaklanmanız gerektiği veya neyi kesinlikle yapmamanız gerektiğini böylece çok daha iyi görebilirsiniz. Kendinizi piyasadaki rakiplerinizden ayrıştırmanın ve öne geçmenin en iyi yollarından biri de budur.

İlham alın

İnternet, ilham verici fikirlerle dolu. Hangi sektörde faaliyet gösterdikleri fark etmeksizin başarılı e-ticaret firmalarına bakın ve logolarından ilham alın. Bu firmaların neyi iyi yaptıklarını analiz edin ve sizin neyi geliştirebileceğinizi düşünün. Daha sonrasında kendinizi sadece e-ticaretle de sınırlandırmadan tüm başarılı logo fikirlerine ve genel trendlere göz gezdirin. Bunlar muhakkak size bir fikir verecektir.

Vermek istediğiniz mesajı belirleyin

Nasıl bir logo istediğinizi düşünürken e-ticaretin temel ayaklarını göz önünde bulundurun. Online dünyada var olacaksınız ve web siteniz her şeyiniz. İlk izlenimi, geleneksel mağazacılıkta olduğu gibi vitrin, mağaza asarımı ya da yüz yüze ilişkiler değil başka dinamikler belirleyecek. Logo da bunlardan biri. Dolayısıyla tasarımınızda web site ziyaretçinize ve müşterinize nasıl seslenmek, hangi mesajı öne çıkarmak ve hangi özelliğinizi vurgulamak isteyeceğinizi ve tüm bunları bir logo ile nasıl temsil edeceğinizi düşünün.

Farklı versiyonlar oluşturun

Logonuz için birkaç farklı versiyon oluşturun. Farklı fontlar, farklı renkler, farklı renk skalaları ve farklı düzenlemeler deneyin. Hangi versiyonun daha iyi olduğuna karar verene kadar deneme yapın.

Geri bildirim alın

Başka insanların logonuzu nasıl algıladığını son kararı vermeden önce görmek önemlidir. Farklı bakış açıları logonuzu önemli ölçüde geliştirmenizi sağlayabilir. Bunun için güvenilir kişilere danışın, yapıcı ve dürüst eleştiriler alacağınızı düşündüğünüz kişilere logonuz hakkında ne düşündüklerini sormaktan çekinmeyin.