Evden çalışan girişimciler verimliliği nasıl artırabilir?
Select another country or region to see products specific to your location.
US

Evden çalışan girişimciler verimliliği nasıl artırabilir?

Kendi işinizi kurdunuz ve artık kendi kendinizin patronusunuz. Freelance ya da home office çalışmak ya da başka bir deyişle evden çalışmak pek de alışkın olmadığınız bir çalışma türü olabilir. Uzun yıllar ofiste çalışmış ve bir anda kendi işinizi kurmuş olabilirsiniz.

Evden çalışan girişimciler verimliliği nasıl artırabilir?

 

Yeni hayata geçmiş bir e-ticaret sitesi kurmuş ve tüm süreçleri evden yönetiyor olabilirsiniz. Bu durumda geleneksel ofis hayatı ve 9-5 çalışma rutini olmadan iş hayatınıza odaklanmanız gerekir. Ama nasıl?

Bu tür çalışma metodu göründüğü kadar kolay değildir, ciddi bir iş disiplini ve motivasyonu gerektirir. Bu disiplini sağladığınızda da tekrar ofis hayatına dönmek istemezsiniz. Ancak bunun için çalışma disiplinini korumak da şart!

Biz de birçok ofis dışı çalışan girişimcinin freelance çalışma sürecinde ihtiyaç duyabileceği verimlilik ipuçlarını sizlerle paylaşmak istedik.

Program yapın ve plana sadık kalın

Planlama ve zamanlama, freelance çalışanların başarılı olabilmesi için en önemli kuraldır. Ne kadar iş yaptığınızı, bir günde ne kadar işi tamamlayabileceğinizi ve bunu yapmak için hangi adımları atmanız gerektiğini önceden belirlemeniz gerekir. Ayrıca, müşterilerinizi yönetmek ve hizmetlerinizi tanıtmak için etkili bir sisteme de ihtiyacınız vardır.

Uyku saatlerinizi bozmayın

Freelance çalışmanın en büyük avantajı kendi zaman planlamanızı ayarlayabilmeniz ve günlük rutininizde istediğiniz kadar esnek olabilmenizdir. Ama bu da istediğiniz kadar uyuyabileceğiniz anlamına gelmez. Aksi takdirde bir süre sonra önemli bir zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Ayrıca, istediğiniz zaman çalışma özgürlüğüne kapılıp da sabaha kadar uykusuz çalışır hale gelmeyin. Çalışma saatlerinizi mümkünse ofis çalışanları ile eşzamanlı olacak şekilde ayarlayın. Bu sayede iletişim halinde olmanız gereken müşterileriniz ile problem yaşamamış olursunuz.

İşe gider gibi giyinin

Freelance çalışmak denince ilk akla gelen imajlardan biri de “pijamalarla çalışan insan” olur. Ancak her ne kadar evden çıkmadan çalışacak olsanız bile ev içindeki kişisel giyim şeklinden uzaklaşarak daha formel bir kıyafet giymeniz sizi psikolojik olarak disipline edecektir. Ufak ama etkili bir öneri…

Mola vermeyi ihmal etmeyin

Birçok freelance çalışan, işlerine doğru motive olabilir ve çok disiplinli bir şekilde çalışmayı başarabilir. Ancak doğru bir dinlenme olmadan yapılan uzun süreli çalışmalarda bir süre sonra üretkenlik düşecektir. Dolayısıyla günlük çalışma rutininizi 90 dakikalık parçalara bölün ve her 90 dakika sonrası 10 dakika dinlenme molaları verin. Kaldı ki bu konuda yapılan araştırmalar, gün boyunca üretken kalmanın en iyi yolunun, her saat kısa molalar almak ve işi diğer küçük görevler arasında bölmek olduğunu ileri sürüyor.

Verimlilik uygulamalarını kullanın

Eğer sık sık sosyal medyayı kontrol etme alışkanlığınız varsa ve bu sizin uzun süreli işinize odaklanmanızı engelliyorsa, belirli bir süre içerisinde sosyal medya uygulamalarını engellemenizi sağlayan başka uygulamaları devreye sokun. Ya da günlük yapılacaklar listesi hazırlamanıza ve görevler oluşturmanıza yardımcı olacak uygulamalar kullanın.

Kendinize ödüller verin

Üretkenliği artrmanın en iyi yolu ödül sistemidir. Örneğin o gün lezzetli bir çikolatalı pasta istiyorsunuz. Hemen sipariş etmek yerine kendinize bir hedef ve ödül koyun. O çikolatalı pastayı alacaksınız, ancak öce müşterinizin çalışmasını bitirdiğinizde!

Sosyalleşin

Freelance çalışmanın en büyük dezavantajı ise yalnız çalışmaktır. Hayatınızda muhtemelen öğle arası iş arkadaşlarınızla çıkılan yemekler, happy hour’lar ya da iş çıkışı yemekleri yok. Dolayısıyla sosyalleşme ihtiyacınızı gidermenin en iyi yolu kişisel hayat ve çalışma hayatını dengesini iyi kurabilmenizdir. Günlük çalışma rutininizi tamamladığınızda mutlaka dışarı çıkıp sosyalleşmeye çalışın. Ya da ortak çalışma alanlarını kullanmayı deneyin. Ama mutlaka bunun için zaman ayırın.